V současné době stále vévodí na poli výkonných zdrojů osvětlovací techniky svítidla se zapalovacími hořáky, známé jako výbojky. V praxi se setkáváme ve výjimečných případech se rtuťovými výbojkami, ale v převážné většině se jedná o světla sodíková a halogenidová.

stadion

Sodíkové výbojky

Obrovský světelný výkon – mezi výbojkami jde o nejsilnější světelný zdroj. Pracují na principu zapálení sodíkových par, které vydávají bílé světlo s nažloutlým nádechem.
Teplá barva světla – lékaři se shodují na tom, že pro veřejné osvětlení parků a obytných zón, kde lidé převážně odpočívají, jsou právě sodíkové výbojky nejvhodnější. Teplý odstín bílé barvy o teplotě chromatičnosti kolem 3000 K navozuje spíše klid a připravuje organismus do nadcházející spánkové fáze. Chladnější barva světla by byla v tomto případě příliš ostrá a mohlo by to způsobit poruchy spánkového režimu.

Halogenidové výbojky

Princip je podobný, jako u sodíkových nebo rtuťových výbojek, přičemž se jako médium do hořáků uvnitř baňky využívají různé kovové prvky nebo jejich slitiny. Tím se docílí rozdílných vlastností světelných paprsků, především odstínů barev a jasu. Mají velmi dobrý index podání barev, což znamená, že u nasvícených předmětů lze dobře rozlišit barvy tak, jaké jsou ve skutečnosti za denního slunečního světla kolem poledne.

Mají mnohem širší spektrum využití než sodíkové a jejich předchůdci rtuťové výbojky, instalují se na exponovaná místa v silniční dopravě, kde se pohybují chodci a cyklisté, do obchodních center a sportovišť, pěších zón, ale i do průmyslových objektů, výrobních a skladových hal, dopravních křižovatek, překladišť zásilek a mnoha dalších. Nejznámějšími výrobci této osvětlovací techniky jsou Osram a Philips https://www.lightpark.cz/autozarovky-pro-predni-svetla/?par=oznaceni-ece|h4.

osvětlený stadion

Chladnější odstín vyzařovaného světla halogenidových výbojek lépe udržuje bdělost, prodlužuje denní cyklus a nezpůsobuje únavu, je tedy vhodný především do pracovního procesu, pro sportovní aktivity a do míst dopravních uzlů, kde je třeba zvýšená pozornost.