Pokud bude tento bod jasnější než Měsíc, šlo zcela určitě o ISS. Ona to už vlastně ani není družice, ale stálá Vesmírná laboratoř. Mezinárodní vesmírná stanice (anglicky International Space Station, rusky Междунаро́дная косми́ческая ста́нция, МКС) nám krouží nad hlavou již hodně dlouho. Proto má i stálou posádku. A nyní k lidem, kteří tam zrovna mají službu přibude i nový kolega. A bude to robot Fjodor.
Zarja-FGB byl první vypuštěný modul stanice. Spolu s dalším modulem Zvezda tvoří základ ruské části. Ale to vše museli zaplatit Američané. Nyní je to o něco větší komplex, protože se připojil evropský laboratorní modul Columbus a japonský laboratorní modul Kibó. Takže se nám původní stanice o hodně rozrostla.
Ve stálé posádce se střídalo pět lidí, nyní je to šest. A nahoru letí ještě robot.
Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu totiž ve čtvrtek ráno (míněno datum 21.8. 2019), odstartovala ruská raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-14. Obě jsou nyní v kosmu, kde se chystá vůbec první manévr s androidem. Druhá jmenovaná loď se poprvé spojí s ISS pomocí robota. Nastává další obrovský zlom v technickém umu člověka, a samozřejmě také v dobývání Vesmíru.
Fjodor se podobá svým tvarem člověku. Je to vlastně dítě, protože první testy se začaly provádět teprve před třemi lety. Ale za tu dobu by mohl tento stroj strčit do kapsy hodně lidí. V hodně činnostech. Ve zkratce, umí toho více, je rychlejší v reakcích než kdokoli a nemá lidské neduhy a potřeby.
Tento humanoid bude na ISS (pokud tam tedy trefí, jsou hlášeny první potíže) asi dva týdny a pak se vrátí zpět na matičku Zemi. Zde pak bude využíván tam, kde by člověk nemusel uspět, nebo tam, kde by to bylo pro člověka potenciálně nebezpečné.
Nu, popřejme mu, aby jeho první slovo při startu, stejné jako Gagarinovo, nebylo jeho poslední. „Nu, pajéchali“.