Připravte jahody na zimování

● Vystřihněte staré listy a dlouhé výhonky rostlin se zahradními nůžkami: jahody pak nespotřebují žádnou energií navíc, ale naopak celou jí využijí na pro přezimování. Dávejte pozor, abyste nepoškodili střed rostliny.
● Nenechávejte řezané listy a stonky na zemi kolem rostliny, jinak se může rychle vytvořit hniloba.
● Kromě toho můžete zlepšit půdu kolem svých rostlin například tím, že zem obohatíte pískem. To lépe chrání rostlinu před příchodem mrazů.

Takto tedy zajistíte, že vaše jahodová rostlina nejen přečká zimu bez problému, ale také v nadcházející jaro zplodí opět velké a chutné plody.
nezralé jahody

Hibernace jahod na zahradě

Venkovní jahody jsou zvláště náchylné k mrazu. Jejich mělké kořeny se nacházejí v blízkosti povrchu a jsou proto málo chráněny.

● Pokryjte půdu kolem jahodových rostlin vrstvou kůry nebo slámy, abyste ochránili rostliny před chladem a větrem. Pravidelně kontrolujte, zda je pokrytí stále neporušené.
● Můžete také pokrýt celý povrch vliesem. Ujistěte se, že se jedná o prodyšný materiál, který zabraňuje tvorbě hub. Opět se doporučuje pravidelná revize.
● Neměli byste odstranit vrstvu mulče ani vlies, dokud nebudete přesvědčeni, že nedojde k dalšímu mrazu – jedna mrazivá noc stačí k nenapravitelnému poškození rostliny. Ale nenechávejte kryt příliš dlouho při teplotách nad nulou, jinak se bakterie a nemoci mohou šířit rychleji.

Pro hibernaci v terénu a na balkonu platí následující: rostliny musí být dále zalévány. Použijte dny bez mrazu tak, aby zavlažovací voda nezamrzla na půdě a nezničila kořeny jahod.
lesní jahůdka

Hibernujte jahody na balkoně

Zazimování jahod v květináči nebo v bedně je mnohem jednodušší než v terénu, protože rostliny nejsou vystaveny mrazu nechráněné.

● Nejprve byste měli najít chráněné místo na balkoně nebo terase pro vaše jahody, nejlépe na zdi. Protože jahody jsou přirozené rostliny, mohou v zásadě odolat chladným teplotám, nemusíte je dát dovnitř domu nebo bytu.
● Můžete také pokrýt rostliny v hrnci vrstvou kůry nebo slámy – postup je stejný jako u rostlin na zahradě.
● Ujistěte se, že jahody v květináči nejsou nadměrně zalévány. V opačném případě dochází k zamrznutí vody, což může být pro vaše rostliny smrtící během dalšího mrazu.