Patřím ke generaci, která se s počítačem poprvé setkala až na střední škole. Používal se operační systém MS-Dos a hrát jsme mohli leda tak PC-Man. Internet jsem okusila až v zaměstnání, kde jsem potají zkoušela, co všechno dokáže. Postupně jsem se stala běžným každodenním uživatelem, ale některé internetové záležitosti mě stejně dokážou překvapit. Jedním z takových překvapení je pro mě YouTube. Dlouho jsem si totiž myslela, že těmi videosoubory jsou myšleny videoklipy, ukázky z filmů, písničky atd. Z omylu mě vyvedla až dcera.
youtube v hlavě
YouTube pro teenagery
Nikdy bych nevěřila, že někdo zveřejní video, jak předvádí a komentuje, co dostal/a k narozeninám. A co hůř – že se na to bude někdo dívat! Bohužel, i moje dcera propadla YouTubovému šílenství. Zveřejňovat nic nesmí, ale dívá se neustále, takže z jejího pokoje slyším, jakým způsobem má nějaká holka uskladněné gumičky v organizérech, jaké si dnes jiná slečna koupila oblečení nebo jak cizí kluk hraje PC hru. Mimochodem, lidé, kteří komentují a přidávají své poznámky k hraní počítačových her, se nazývají let’s playersa jedná se o určitý typ YouTuberů. Čímž se dostávám k dalšímu zajímavému úkazu.

YouTubeři
Opět si dovolím citovat Wikipedii: Youtuber je osoba, která na tomto serveru nahrává videa, ale také dlouhodobě sleduje nahrávky ostatních. Pro některé z nich je tato činnost díky příjmům z reklamy i živností. Ne vždy je kvalita videí odpovídající, ale důležitý je počet fanoušků. A podle posledních průzkumů mají YouTubeři na svou cílovou skupinu větší vliv než tradiční mediální celebrity. Vidím to na své dceři. Často zkouší s kamarádkami různé challenge, tutoriály a pranky podle zmíněných celebritek.
filmový pás s youtube
Zábava pro všechny
Ale abych YouTube jen nekritizovala, musím uznat, že se tam najde i kvalitnější zábava. Já osobně se nejvíce bavím u parodií, jimž vévodí ViralBrothers a Sej Roška. Mladší dceři zase pouštím legrační videa se zvířátky. A občas tam ta starší zachytí i něco užitečného. Třeba jak pracovat s novou aplikací nebo jak vyrobit hezký dárek. A to se hodí, ne?