Také milujete houbový guláš, smaženici, vynikající jihočeskou kulajdu nebo houbového „Kubu“? Pak jistě patříte také ke sběratelům hub a těch je v České republice obrovský počet. Obnáší to ovšem znalost vhodných místních terénů a hlavně lesních lokalit, kde je lesní porost zdravý, není vyprahlý a zasažený škůdci.

vzhůru do lesa

Kam se vydat na houby – houbaři vyráží za svým cílem hlavně o víkendu, přivstají si a brzy ráno se již prohání po lese. My bychom vám však chtěli doporučit prostředí, které je doslova houbařským rájem, a kde naleznete také potřebný klid a pohodu na rozjímání nad nalezenými kousky, nad přípravou pokrmů a případném sušení hub do zásoby.

Můžete se tam vydat ve více lidech s vypůjčenou dodávkou, dovolená na podzim, v době babího léta na konci září má neobyčejné kouzlo, neboť kromě hub si užijete vybarvených listů stromů, což se zalíbí hlavně dětem. A kam vyrazit? Na Vysočinu.

podzim na vysočině

Houbařské absolutorium

Českomoravská vrchovina s vozem z půjčovny dodávek Praha Pujcovna-praha9.cz na týden, to není utopie. Je to vhodná možnost, jak převézt v rámci dvou početnějších rodin jízdní kola a všechna zavazadla na týden v jediném autě. Cestujete všichni společně, takže neřešíte žádné komplikace s čekáním a domluvou a máte zajištěný vůz i s dálniční známkou a asistenční službou pro případ nehody. S dodávkou se můžete pohybovat po Vysočině bez omezení, využít cyklotras a turistických tras pro výšlapy a samozřejmě sbírat houby, pokud porostou.

A která místa bychom vám mohli doporučit? Devět skal, Čtyři palice, Malinskou skálu, rybník Velké Dářko, Milovský rybník, Buchtův kopec a Pohádkovou vesničku, vyhlídku Drátník a meandry řeky Svratky.

Pobyt na Vysočině má také výhodu v souvislosti s koronavirem, je zde relativně nízká hustota zalidnění a na podzim velká šance, že tu v lesích skoro nikoho nepotkáte. Ubytování není problém zajistit v soukromí i s parkováním pro jedno větší vozidlo.