Kdo se již pevně rozhodl přerušit nekonečný nájemní cyklus a platby do cizí kapsy v objektu, který vám nepatří, se může rozhodnout, zda upřednostní našponované tržní ceny bytů a rodinných domů, anebo se obrátí směrem k moderní novostavbě, případně dá přednost schůdnějšímu a rychlejšímu řešení v podobě mobilních dřevostaveb.

Celoročně obyvatelný mobilní dům nemá takřka nic společného s mobilheimy sezonními na podvozku, které tvoří jen lehký skelet, a jsou určeny pouze pro omezené rekreační účely. Jde o přízemní bungalov, dostatečně útulný, ale i prostorný, jehož součástí může být terasa, pergola, garážové stání, a kde na první pohled nepoznáte, že byl objekt na místo usazen mobilními jeřáby.

zahradní posezení

Jak je to s údržbou mobilních dřevostaveb

Mnoho zájemců o tento způsob bydlení odrazuje dřevo, jakožto základní stavební materiál. Představují si, že jej rozloží červotoč, hniloba, dřevokazná houba či plíseň, a že za půl roku se celá konstrukce rozpadne. Pravda, to jsme možná trochu přehnali, ale zvláště starší ročníky mají zažité některé postupy při výrobě dřeva, které k tak rychlému rozkladu vedou.

kopretiny na zahradě

Předně bychom měli zdůraznit, že výrobní proces je znám již v zahraničí dlouhá desetiletí, a že se takto běžně staví domy ve Skandinávii, v některých pobaltských státech a také v zámoří. Lidé tam žijí spokojeně i celé generace v jednom objektu, aniž by vyžadoval velmi náročné a speciální postupy údržby. Velmi záleží na izolačních vrstvách, zateplení a prostupu vlhkosti, která je hlavním zdrojem rozpadu dřeva. Pochopitelně se využívají i impregnační nátěry, takže s mobilní dřevostavbou je to podobné, jako s dřevěnými krovy a střešními latěmi rodinného domu a ty vás v mnoha případech dokonce přežijí.

Nízké nároky na údržbu a dlouhá životnost jednotlivých komponentů jsou jednou z podstatných výhod moderních mobilních dřevostaveb, a pokud máte nějaké pochybnosti a dotazy, objednejte si prohlídku vzorového domu a vzneste dotazy na výrobní postup a způsob údržby těchto objektů.