Nástrojem pro dělení materiálů jsou bez pochyby pilové kotouče. A teď se spíše zaměříme na pilový kotouč na kov I-nastroje. Tyto kotouče mají opravdu efektivní dělení. Při výrobě není důležitý jen materiál, ale také musíme mít velmi dobré vybavení na výrobu.

pilový kotouč na kov

Druhy pilových kotoučů na kov?

1. jemnozubé

2. polohrubozubé

3. hrubozubé

4. okružní pily HSS i segmentované

Kolik zubů by měl správný pilový kotouč mít?

Je dané pravidlo, kterého je dobré se držet. Čím více zubů má daný pilový kotouč, tím je řez čistější. Nevýhodou je pak menší rychlost. Samozřejmě záleží i na tom, jaký materiál řežete.

Síla pilového kotouče?

Silou se myslí tloušťka. Zde existuje také jedno pravidlo, kterého se držte. Čím tenčí má kotouč tloušťku, tím vznikne rychlejší, ale i kvalitnější řez. Nevýhoda je taková, že kotouč se tam více zahřívá. Musíte se o něj dobře starat, aby kvůli tomuto neměl kratší životnost, a vy jste ho nemuseli během chvíle poslat k čertu.

Sklony zubů?

Pilové kotouče mají jen 2 typy sklonu zubů. A tím je negativní sklon, který se využívá na řezání například laminových desek, ale také neželezných kovů, a pak tu máme pozitivní sklon, který se využívá pro řezání železných kovů a dřeva.

Pilové kotouče na kov seženete v mnoha rozměrech. A to například 160×20, 250, ale také 600 mm. To je jen výčet z pár rozměrů.

pilový kotouč na kov

Kotouče jemnozubé se zde dělí na zuby vyrobené vybroušením (jejich cena se pohybuje od 133 Kč do 7 500 Kč) a na zuby vyrobené odvalováním (cena od 85 Kč do 3 630 Kč). Polohrubozubé kotouče se také dělí na zuby vyrobené vybroušením (cena od 133 Kč do 6 300 Kč a odvalováním (cena od 97 Kč – 3 993 Kč). Hrubozobé kotouče se zuby vyrobenými vybroušením (od 459 Kč do 7 400 Kč) a odvalováním (od 97 Kč do 4 477 Kč). Okružní pily (od 605 Kč do 1 452 Kč).

Pilové kotouče na kov se vždy hodí nejen pro firmy, ale také pro kutily, kteří se tímto zabývají nebo s tím už pracují.