Na českém i světovém trhu existuje nespočet značek, typů produktů a surovin, ze kterých se vyrábějí. Vybírat si je můžete podle nespočtu kritérií. Mezi hlavní patří typ pleti, možné alergie, typ kosmetiky, cena a použité suroviny. Dnes se soustředíme na to poslední, protože to je v současnosti velké téma. Volit můžete ze čtyř základních variant, a to klasická, přírodní, bio a veganská kosmetika.
 kostka mýdla

Nejběžnější v obchodech

Konvenční produkty najdete v každé drogerii i v supermarketech. Největší výhodou je jejich nízká cena. S tou ale souvisí také škodlivé látky, které se v nich nacházejí. Mezi toxické látky, které v nich můžete najít patří např. deriváty ropy, parabeny, silikony, SLS, SLES nebo propylenglykol. Většina z těchto složek je vysoce karcinogenních a tedy životně nebezpečných.
 kosmetický olej

Příroda na prvním místě

Žádná ropa, ani chemické konzervanty. Jen byliny, minerální oleje a někdy med, vosk či lanolin. V takových krémech, šamponech, mýdlech či tělovém mléku nenajdete nic škodlivého a rozhodně nic chemického.
 
Firmy bohužel jako přírodní označují i produkty, které obsahují pouze jedno procento nezávadných složek. Proto je nejlepší se vždy dívat na seznam složení před tím, než nakoupíte. Výrobce složení na obal napsat musí, takže se přesně dozvíte, co si dáváte na své tělo.
 

S označením BIO

Jedná se o kvalitativně nejvyšší úroveň přírodní kosmetiky. Co je bio kvalita? Jde o výrobky ze surovin, které byly vypěstované v rámci ekologického zemědělství udržitelným způsobem. To znamená, že nákupem neohrozíte své tělo, ani planetu. Je šetrná a přitom skvěle vyživuje pokožku i vlasy.
 sušené květiny

Šetrná ke zvířatům

Veganské výrobky z této oblasti spočívají jednoduše v tom, že nejsou testovány na zvířatech a neobsahují žádné živočišné složky (med, vosk). Pokud jste vegani, anebo máte opravdu rádi zvířata, mělo by vás to zajímat. Poznáte je podle loga zelené slunečnice. Nepočítejte ale s tím, že je najdete v běžné drogerii. Spíš si je budete muset objednat.