Většina populace jistě ví, o co se jedná. Topinamburům se říká také sladké, anebo židovské brambory. A skutečně je dokáží nahradit. Ve skutečnosti se jedná o druh slunečnice /Helianthus tuberosus/z čeledi hvězdnicovitých. A proč slunečnice? To poznáte, až topinambur zasadíte – vyrostou vám pevné a silné dvoumetrové rostliny, které koncem léta kvetou nádhernými žlutými květy, avšak poněkud drobnějšími než má slunečnice roční. V zemi se rozrostou výhonky – hlízy, které jsou lehce zvrásněné – neloupou se tak snadno jako klasické brambory. Avšak mají mnoho látek, cenných pro lidský organismus. Poznámka: rostlina pochází ze Severní Ameriky, odkud k nám byla dovezena v 16. století.

Slunečnice topinambur je odolná a nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat ve všech typech půd, v chladnějších i teplejších oblastech. Původně se pěstovala k jídlu, a to jak pro lidi, tak i pro zvířectvo. Byla též využívána myslivci pro dokrmování zvěře.

jerusalem-artichoke-2192048_1280

Později byl u topinambur zjištěn vysoký obsah vitamínů, z minerálů křemík a draslík, a také železo a polysacharid inulin. Navíc mají hlízy příjemnou oříškovou chuť. Lze je v menším množství konzumovat i zasyrova, např. do salátů. Hlízy jsou mrazuvzdorné a můžete je na zahrádce vykopávat nebo vytrhávat průběžně po celý rok.

sun-flower-1586949_1280

Díky inulinu jsou topinambury vhodné pro diabetiky, neboť neobsahují škrob. Kromě toho napomáhají snížit hladinu špatného cholesterolu, přispívají k regulaci krevního tlaku, ochraňují ledviny a játra. Navíc posilují imunitní systém a jsou vhodné k detoxikaci organismu (pomáhají vyplavit těžké, rakovinotvorné kovy a toxiny organického původu).

A pokud je sami nepěstujete, kde je možné koupit topinambury, případně výrobky z nich? Jestliže je neseženete v prodejnách zeleniny ve vašem regionu, obraťte se s důvěrou na internet. Tam je prodejců víc – nabízejí jak hlízy, tak i některé produkty z této rostliny.