Všimli jste si někdy při jízdě vlakem v členitém terénu geotextilií, které jsou umístěné na okolních skalách podél vlakové trati? V úsecích, kde se vyskytují skalní útvary, z nichž by mohlo vypadávat kamení nebo docházet k sesuvům půdy, jsou tyto technické pomůcky nezbytné, neboť chrání cestující jak před pádem kamenů přímo na vlakovou soupravu, tak i před případným vykolejením vlaku. Kdyby se objevil větší balvan nebo padlý kmen stromu na kolejišti, mohlo by to znamenat katastrofální následky.

voda v bazénu

Toto je jeden z důvodů, proč se geotextilie vkládají i pod nadzemní bazény. Pochopitelně tu nedojde k pádu kamenů ze skály, ale plachta pod bazén má za úkol chránit bazénové dno před jeho poškozením tlakem vody na podloží. To sice může být důkladně změkčené prosetým pískem a zeminou, ale mohou se v ní vyskytnout i větší kamínky a mohou také tudy prorůstat kořeny keř a stromů.

koupání v bazénu

Podložka pod bazénem také zabraňuje či alespoň snižuje výskyt hniloby a plísní, což později usnadňuje údržbu bazénového dna, pokud jej např. ukládáte na zimu do garáže či do sklepa.

Další využití geotextilií

Geotextilie lze využít i jinak, například na zahradě mezi záhony, aby nedocházelo k prorůstání trávy, plevele či jiných rostlin tam, kam nechcete. Záleží pak na hustotě textilního materiálu, tedy čím je hustší a hutnější, s vyšší gramáží, tím méně pronikajících kořínků.

Geotextilie se však uplatní i v docela opačné situaci, kdy naopak potřebujete, aby tudy kořínky prorůstaly. Jsou to například pěstební nádoby pro nakličování semínek. Ta se položí na plastovou mřížku pokrytou geotextilií, semínka se každý den dostatečně rosí a vlhkost zajistí, že semena se probudí k životní růstové fázi a začnou klíčit. Tímto způsobem si můžete doma vypěstovat naklíčenou řeřichu, brokolici, čočku, hrách a další velmi výživné rostlinky.